Jak vyrábíme kachle?
Kachle vyrábíme ručně, mačkáním do forem, tak jak to dělali naši předci. Tato technika se pro svoji pracnost dnes již skoro nepoužívá. Stroje a licí hmoty vytlačily kouzlo tradiční ruční výroby. Směle se tedy můžeme chlubit: „Jsme jediní výrobci ručně mačkaných kachlů.“ Ale začneme pěkně od začátku. Tedy od hlíny. Jílovitou hlínu mícháme s lupkem dle vlastní prověřené a lety „vymazlené“ receptury. Ta se následně (v dostatečně masivním střepu) vmačkává do sádrových forem a po částečném zaschnutí z forem vyklápí. Kachel se zatěžká a suší.
Při vysychání je třeba dbát na teplotu a vlhkost okolního vzduchu. Kachel musí schnout pomalu a stejnoměrně. Během schnutí se obrací a opětně zatěžkává, aby se předešlo zkroucení a popraskání silné masy hlíny, z které je kachel namačkán. Takto masivní střep umožňuje velkou a dlouhodobou akumulaci tepla a takřka neomezenou trvanlivost. Kvalita a dlouhodobé udržení tepla jsou to první, čím se naše kachle liší – čím vynikají. Po úplném vysušení se zabroušením zbaví ostrých hran a následuje první pálení tzv. přežah. Při tomto pálení pozvolna teplota v peci nastoupá na 1 060° C a následně pomalu chladne.
Nyní je potřeba dát kachli barevný „kabátek“. Zde pozor. Krom ručního, tradičního stříkání glazurou dokážeme kachle ručně dekorovat. Malovat dle přání zákazníka či polévat glazurou dle historických tradic. Kachli dokážeme vtisknout i Vámi požadovaný reliéf místa, figury, květiny či domácího mazlíčka. Následné druhé pálení probíhá dle tavitelnosti použité glazury. Po vychladnutí spatří světlo světa ručně vyrobený kachel, pro kachlová kamna, sporáky, pece i krby. Kachle lze pro svoje již zmiňované skvělé vlastnosti použít pro obložení bylinných lázní, aromaterapických saun a relaxačních odpočíváren. Kachel se tak stane součástí originálu, navrženého a postaveného na míru právě Vám…